"To byla jenom povídka. Jenom pokus, kterým jsem měl zabít vleklé odpoledne v práci. Místo abych s postavou v příběhu chodil od scény ke scéně, musí přece existuvat nějaká metoda, jak.. střih, střih, střih. Jak přeskakovat. Od scény ke scéně. Jak ukázat všechny stránky příběhu, ale od každé jen její jádro. Její stěžejní okamžik. A pak další stěžejní okamžik. A potom další." - Chuck Palahniuk

*Vašich komentářů si cením víc, než čísílek na počítadle.*
*Pokud objevíte nějakou hrubku, tak mi to řekněte... Já je někdy fakt vůbec nevidím :c *
*Když kliknete na obrázek, pravděpodobně na vás vyskočí zdroj. Když ne, tak je můj.*

Dovolená v zemi Vikingů

26. září 2018 v 19:27 | Shira Elizabeth |  žiju!!
Letos jsem rodinu ukecala na dovolenou v Dánsku. Plán byl takový - týden na kontinentu a týden na ostrově. Proč? Protože Dánsko není tak velké, aby nešlo za 14 dní vidět většinu věcí, ale moc velké na to, aby člověk mohl být jenom na jednom místě a vše stihnout. A pak tu jsou taky poplatky za mosty a trajekty.
První týden jsme strávili poblíž měst Boris a Skjern, druhý v osadě Frølunde Fed.

Takže tohle bude dlouhý.

Chci postupně probrat všechna místa, co jsme navštívili, ale nejdřív všeobecnosti:
Dánové nepoužívají eura, ale koruny. A jejich drobný maj uprostřed díru. Je to strašně moc cute a vikingský :3
Dost často kašlou na záclony, takže když člověk projíždí kolem nějakého domečku, co zrovna není obklopený stromy (což často jsou, kvůli větru nejspíš) může vidět skrz. Doslova skrz.
Jejich domečky jsou všeobecně cihličkované. Někdy se pokusili udělat omítku a domeček tak odcihličkovat, ale ve výsledku se nakonec stejně prokreslí a dělají moc zajímavou texturu.
Zmrzlinu mají sice drahou, ale obrovskou. Vážně. Musela sem si dávat dětský porce a stejně sem se pokaždý bála, že to nedám. Ve výsledku pak vlastně tak drahá není.
Mají všude cyklostezky. A ve městech speciální pruhy. Země je hodně placatá, takže tohle dává smysl a ve městech je to dobrý způsob dopravy. (Ale jsou tu sem tam i kopečky.)
Nejvyšší kopec má 170,86 m. Nad mořem.
Hodně tam fouká a prý i prší, ale my tam byli během veder, takže akorát foukalo a pršelo minimálně.
Překvapila mě absence obchodů s klubíčky. Ne, že by žádné neměli, ale nebylo jich moc a často mělo akorát bavlnu a vlnu. Žádné směsi, ani nic jiného. Ale klubíčka v supermarketu stála dostp odobně jako u nás a tam měli i nějaké ponožkové příze ze směsí.
Bydleli sme na samotě ve stodole, kde majitel přidělal dva bytečky. Pěkné bytečky pro 4 lidi s velikým obývákem. Bydlela tam i kočka, ale tu jsme potkali jen jednou. Za to se nechala dlouho hladit.


A teď už k jednotlivým místům.

Skjern
Nejbližší větší městečko našemu domku. Jelikož sme bydleli na samotě, byla potřeba jezdit nakupovat oopodál. Asi 20km. Skjern je vcelku maličké, ale docela rozlezlé město. Má i vlastní školu a domov důchodců. Rozlezlé je hlavně zjednoho důvodu - nestaví se moc do výšky. 5 poschodí je tak nějak maximum a to ještě v centru. Celkově se drží kolem 3 pater, což poskytuje zajímavý pocit.

Lov rozbitého hrnce
Mapy.cz mají ve zvyku označovat naleziště jako rozbitý hrnec. A stejně tak i bývalá naleziště. To se někdy může stát trochu osudným, protože ve chvíli, kdy se vydáte pro ten rozbitý hrnec, na jeho místě objevíte velké nic. A někdy i malé nic.
Každopádně poprvé jsme se za títo úkazem vypravili s nadšením skrz les a snad i přes zákaz vstupu právě k onomu hrnci. Výsledkem nám byl pohled na kopeček v jehož vršku byla prohlubeň. Prohlubeň sme prohlásili za cíl naší cesty a jali sme se hrabat skrz les zpátky. A taky sme potkali zajíce.

Søndervig
Pobřežní městečko určené především pro lidi, kteří se rozhodnou vymáchat v moři. Severním moři. Leží na kose, která uzavírá Ringkøbing Fjord. Z mapy to vypadá jako veliké jezero těsně u moře, ale je to skutečně fjord oddělený kosou (která nemá jméno). Pláže se nechází hlavně na straně směrem k moři, ale jistě i uvnitř fjordu.
My objevili staré bunkry, které zřejmě Dánsko dříve chránili proi nájezdníkům k moře. Dnes jsou z nich spíše atrakce a dá se na ně vylíst a vyhlížet do dáli.
Městečko jako takové je maličké hlavně turistické s velkým trhem pronajímání domečků. Speciální je zde hlavně krajina - hromada hrbolků a v nich domečky. A pak velký val za kterým už je ona pláž. Chrání před větrem.

Lyngvig Fyr
Hlavní majík celé kosy. Na jeho vršek se musí platit vstupné, takže sme se uchýlili jen s vzdálenému pozorování. Pláž opět s předvojem hrbolků, jen tentokrát bez kopečků. A maják je rozhodně majestátní.

Hvide Sande
Město, místo, které střeží další bunkry a průplav do fjordu. Jsou zde dva mosty z nichž jeden je otevírací. Místo vypadá trochu tak jako, kdyby fjord byl skutečně původně jezerem a lid se rozhodl si do něj udělat díru. Zde se také dá nalést větší množství turistů na jednom místě, což je v téhle části Dánska vcelku neobvyklé a stále téměř prázdné oproti obvyklostem.

Tipperhuset
Jde o maličký domeček na konci polní cesty. Mapy nám slibovali rašeliniště a chodníčky, ale nakonec to byla normální cesta pro auta vysypaná štěrkem. A taky sme po ní jeli autem, protože proč ťapat, když nemusíme. Na konci cesty je tedy molo s výhledem na fjord a vyhlídková věž, kde šíleně fouká. Kolem cesty jsou pastviny pro krávy, které se strašně bojí a taky jedna vyhlídková stavba, odkud pravděpodobně pozorují ptáky. A nebo je střílí, ale chci věřit, že jenom pozorují. V turistickém domečku se zabydlela hromada vlašťovek.

Bork Vikingehavn
Klasický vikingský skanzen. Podobný tomu, co jsem navštívila v holandsku. Prohlídli sme si hlavně obchůdek a předzahrádku, protože v zahraničí je většina skanzenů orientovaná převážně na děti a kupovat si vstup nám přišlo zbytečné. Každopádně pro děti skvělá zkušenost a možnost vytvořit si vlastní výrobky.

A pak nás uvítala domácí kočka.

Nordsøen Oceanarium
Veliké oceanárium se spoustou ryp, mořských atrakcí a taky tuleni. Byli jsme na tulení show a jsou to fakt cute zvířátka. Jinak jsou zde veliká akvária a i možnost nahlédnout do zákulisí, kde se schovávají rybičky, než je potřeba je vypustit do akvárek.
Akvárium se nachází ve městečku Hirtshals, což je místo odkud vyjíždí trajekty do Norska, Grónska, na Island a na Faerské ostrovy. Město samotné není příliš velké, ale pro motoristy v tomhle jistě důležité.

Skjern Enge
O Skjernu jsem se již zmínila - nevelké město v zemědělské části Dánska. Zajímavé je ale řekou, do které odvodňují pole a přes kterou zřídili ruční trajekt. Jde o velikou kovovou potvoru s lany na obou stranách, která se posouvá po vodě za pomoci lidské síly. Potkali jsme dva. Celkově je tohle místo mnohem míň zelení, než by se zdálo a stromů je u cest pomálu.

Legoland
Co je legoland snad každý ví. Naším hlavním cílem bylo sjet veliké horské dráhy, strašidelný dům, vyhlídková věž a prohlédnout si lego města. Potkala jsem zde i svůj norský kostel, co nutně jednou potřebuju vidět. (A pořád ho potřebuju vidět.) V městečku se některé věci pohybují - letadla, vlaky, lodě, auta, větrrné mlýny.

Boris a okolní vesnice a městečka
Jeden den jsme věnovali poznávání okolních městeček. Všechna jsou maličká, veničky vesnické a je zde mnoho prostoru pro cyklistiku a kempování. Celkově je na těhle místech poznat, že zde je velmi malá hustota obyvatel, což ale není na škodu.

Møllehøj
Nejvyšší kopec Dánska měří necelých 171m. Najdeme ho zastrčený za budovou kravína c: Tenhle kopec se nachází v soukopcí 3 vršků jen pár metrů od sebe. Většinu času soupeřili o prvenství, ale nakonec se ukázalo, že původní nejvyšší kopec je vyšší jen díky stavbě, která zde byla před mnoha lety. Na tomto falešném nejvyšším kopci je rozhledna odkud je vidět do dáli a také na třetí z vršků. Nejvyšší vršek neni vidět. Proč? Protože ho blokuje kravín.

Fyns Hoved
Jde o maličký výběžek na severovýchodě ostrova Fyn. Poloostrov na poloostrově na ostrově. Zhruba. V okolí je hodně moře, šíleně tam fouká a využívá se hlavně jako pastvina. Co je na něm zajímavé jsou vcelu vysoké útesy a zvláštní tvar jeho a okolních poloostrovů. Je to takový odstrčený kout země, kam zřejmě jezdí Dánové na dovolené (podle počtu chat k pronájmu a kempů).

Storebælt
Jde o "třetí nejdelší most na světě", který vede mezi ostrovy Fyn a Sjælland s menším ostroveček uprostřed. Celková trasa je 16,5km. Je to tedy most, kde dost často není z jedoho konce vidět na druhý. Fakt velká věc a dost majestátní. Doporučuju si pod něj stoupnout, je to zvláštní pocit. A lodě plavou skrz, jakoby nic.

Korsør
Městečko jižně od velkého mostu. Je o něco větší a lidnatější, než Skjern (už je v té osídlenější části) a lze potkat budovi s 7 patry a možná i více. Je zde jakýsi hradokláštěro něco s vodním příkopem téměř v přístavě. Centrum má pěší zónu s užšími uličkami a už celkově má atmosféru většího města, kde se šetřilo místem, jak se mohlo. Rozlézá se do stran, kde jsou i paneláková sídliště a větší obchody.

Vikingeskibsmuseet
Aneb muzeum vikingských lodí. Z nějakého důvodu mám hodně moc ráda lodě, ale především ty staré a dřevěné - proto bylo tohle muzeum na seznamu míst, kam prostě musím. A taky mám ráda vikingy (pravděpodobně hlavně svojí představu o nich, ale nechte mi jí, prosím).
V muzeu jsou repliky 5 lodí, které byli nalezeny v jednom fjordu a přímo na místě se tvoří původními metodami. Jsou zde o workshopy a pak samotné muzeum, kde v budově jsou umístěné zbytky nalezených lodí na kovových kostrách a další výstavky vikingských nalezišť. Kultura a řemeslo. Jeden z workshopů je vyrábění lan, pak zase vyrábění šperků.
Je možné se i vydat na vyjížďku lodí, ale tam jsme nejeli.
(A taky sem si zapomněla paměťovku do foťáku c: )

Roskilde
město poblíž Kodaně, kde se na břehu nachází právě ono muzeum lodí. Samotné centrum od muzea odděluje park a pak také veliký kostel (nebo katedrála, nebo tak něco), který se tyčí na kopci nad pobřežím. Výstup je relativně pozvolný, ale znatelný.
V centru pak je klasická nákupní třída uprostřed v náměstím. Není tak dlouhá a je převážně pěší, nepříliš široká. Je zde pár obchodů pro turisty, ale převážně jde o klasické obchody jako u nás. (H&M, Flying Tiger, různé oblečení, alkoholy a doplňky do domácnosti.)
Z města jsme prošli jen tuto část. Jinak jde o už větší město s velkými budovami, parky a sídlišti po okrajích. Dost pravděpdoboně se z něj dá dojet do Kodaně a přitom stále jet nepřetržitou zástavbou.
Domy jsou stále cihličkové.

Kodaň
Hlavní město Dánska je vážně moc pěkný se spoustou cihliček a světýlek a bohužel teda taky s hromadou lidí. Malá mořská víla je maličká socha v přístavu, kde se stojí fronta na fotku. Opodál je vojenský prostor ve tvaru hvězdičky. S vysokým valem a vodním příkopem.
Archiektura a prostředí je hlavně v centru fakt příjemná. Někde dál se můžeme setkat se zvláštními pokusy o vyjádření pana architekta, ale celkově má město příjemný dojem.
Hromady cyklistů.
Zajímavá zákoutí.
Je to vcelku kouzelné město se kterým jsem se určitě neloučila nadobro, ale ještě se tam vrátím.

A pak je tu Alexandrie. Nejdřív sem si myslela, že jsme vešli do Junktownu naživo. A trochu asi i jo. Tahle část je oddělena od zbytku města a žije si vlastním životem. Nedokázala jsem jí asi dostatečně ocenit, prtože v tu chvíli bylo 30+°C a já se pekla zaživa.
(Další fotky Kodaně)

Tivoli
Zábavní park - to znamená docela dost různých atrakcí. Vzhledově pěkné místo a plné lidí, co mě ale naštvalo je, že pokud chcete na atrakce musíte si je koupit zvlášť. Existuje nějaký lístek, kde jsou i k tomu a v parku je co vidět i mimo atrakce, ale.... Je to hodně o horských drahách. A když nemám dráhu v ceně, je trochu bezpředmětné tam vůbec chodit.
Park je samozřejmě hodně pěkný a fontány a určitě i večerní akce jsou zajímavé. Ale tohle mě zklamalo. Znovu tam rozhodně nepůjdu.

Museet ved Trelleborg
Krásný skanzen. Původně zde bylo za kruhovou hradbou mnoho domečků, ale teď už akorát vybetonovali základy sloupů, aby se nezapomnělo. Venku jsou ještě asi 4-5 další a před nimi pohřebiště. A to poznáte tak, že země je tam zvlněná. Opodál je rekonstrukce jednoho z domečků. Dřevěné s kožešinami a krbem. Moc pěkně udělané.
U hlavní budovy, kde je muzeum i obchůdek, jsou ještě další stavení. Různé druhy, rekonstrukce. V jednom se provádí workshopy - kabelky, šperky, štíty. A vedle je maličké políčko a za ním střelnice. Neptala sem se, jestli se tam chodí střílet, ale vypadalo to, že tam dělají občas trunaje pro děti.
Za celý tenhle komplex se vůbec neplatí. Platí se až pokud si chceme něco vytvořit ve workshopu, což dává úplně smysl. Přijde mi moc pěkné, že historii takhle předávají dalším lidem.

Slagelse
Příjemné menší město pod jehož správu spadala i naše osada, kde sme přebývali. Centrum s nákupní zónou, sekáče a i obchody s klubíčky a tvořivými věcmi. Líbí se mi, jak v zahraničí často najdeme klubíčka i v obchodech se štětci a podobně. Dokonce prodávají celé vyšívací sady.
Potkali sme hrající průvod s koňmi.
V městečku je i bývalý klášter, tedy už zřícenina, jehož cihli/kamenní použili na stavbu domů, když jednou bylo potřeba.

A ještě další fotky z Kodaně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Danča Danča | Web | 27. září 2018 v 20:19 | Reagovat

Miluju vikingy <3
Super článek, super tipy na místa. AŽ si koupím auto, určitě Dánsko navštívím. Já se před měsícem s přítelem odstěhovala do Švédska.

2 Shira Elizabeth Shira Elizabeth | E-mail | Web | 27. září 2018 v 23:03 | Reagovat

[1]: Tam taky někdy musím :o Jo, auto se takhle na větší cestování hodí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama