"To byla jenom povídka. Jenom pokus, kterým jsem měl zabít vleklé odpoledne v práci. Místo abych s postavou v příběhu chodil od scény ke scéně, musí přece existuvat nějaká metoda, jak.. střih, střih, střih. Jak přeskakovat. Od scény ke scéně. Jak ukázat všechny stránky příběhu, ale od každé jen její jádro. Její stěžejní okamžik. A pak další stěžejní okamžik. A potom další." - Chuck Palahniuk

*Vašich komentářů si cením víc, než čísílek na počítadle.*
*Pokud objevíte nějakou hrubku, tak mi to řekněte... Já je někdy fakt vůbec nevidím :c *
*Když kliknete na obrázek, pravděpodobně na vás vyskočí zdroj. Když ne, tak je můj.*

Umění a řemeslo

4. června 2017 v 20:44 | Shira Elizabeth |  Slova o něčem - témata
Nedávno jsem potkala video člověka, který chodil na uměleckou školu, kdesi v anglicky mluvícím světě, a měl problémy kvůli způsobu své tvorby.
Na světě existují dvě rozdílné věci - umění a řemeslo.


Dřív to bylo jedno a to samé. Nebo tedy.. Ne úplně, ale co se těch uměleckých řemesel jako malby a sochařství týče - rozhodně. Kováře za umělce nikdo nepovažoval.. (Spíše to byli "šamani" na okraji vesnice, které všichni uctívali a měli z nich respekt.)
Teď se v galeriích objevuje kde co, co už ani není "hezké" a je to umění. A lidé to nechápou. Jak se stalo, že umění už není hezké?
No jednoduše. Každej dostal vlastní pastelky a možnost naučit se kreslit. Samozřejmě obdivuju lidi, co maj krásně vymakanou techniku, protože to já nemám. Tihle lidé se skvělým řemeslem jsou super, o tom není pochyb. Ale to, co tvoří prostě není vždycky umění.
A proč?
Jednoduše proto, že umění má znepokojovat, přivádět nové myšlenky a nemá být jen a pouze hezké.
Co je jen "hezké" a nic víc je kýč. Vážně, je to jeho definice. Nehledě na vymakanou techniku. A nechci, aby to znělo nějak pejorativně, taky mám v pokoji obrázky, jen proto, že se mi líbí.
Taky může být rozdíl v tom, co pro koho kýč je - stejně jako má každý rád jinou hudbu a knížky.

Onen student umělecké školy si poštěžoval, když mu řekli, že by mohl nechávat nějaká bílá místa. Dle mého - příliš definuje.
To je přesně to, co nemám ráda. Když je všechno přesně popsané do poslednáho detailu - proto mi vždycky byla sympatická abstrakce. Jako sen, náznaky a čtení mezi řádky.
Protože v umění je potřeba mít obojí - ovládat řemeslo a mít vizi. Jen si tak kreslit můžete, ale nemůže to pokládat za umění, pokud tomu nevdechnete duši.
Bylo mi poněkud líto, že tenhle člověk má jistě veliký potenciál, ale setkává se s učiteli, kteří mu nejsou schopni rozumně říct, co mu schází.

To je taky častá chyba/problém umělců. Mluví slovy, která lidé neznají.
Někteří to dělají, protože dlouhá cizí slova daleko lépe vyjadřují jejich myšlenky, jiní, aby vypadali chytře.
Ty druhé nemám ráda.
Jak jednou řekl jeden z mých učitelů - pokud to nedokážete vysvětlit svojí babičce, nejste v tom dobrý. A přesně tohle by měl někdo říct umělcům, kteří se snaží dát dílům myšlenku až jako druhořadou věc. Tak to taky nefunguje.
Někteří lidé mají také zlozvyk tahle slova přejímat i když jim nerozumí, aby nebyli za hlupáky. No já jsem vždycky hlupák a ptám se.

A co tím chci říct? Já asi ani nevím, co přesně.
Obdivujte umělce i řemeslníky, ale neříkejte o každém pěkném obrázku, že je umění.
Umění bylo od slova "umět", ale jsme už v postmoderně, tady tyhle věci už neplatí.

A pokud máte jiný názor, je to v pořádku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blink Blink | E-mail | Web | 4. června 2017 v 22:30 | Reagovat

Tohle je velmi zajímavé. V zásadě naprosto souhlasím s výrokem, že účelem umění je znepokojovat.
Zároveň však vzniká problém, že je velmi obtížné rozlišit co tedy umění je a není. Je umění vylít plechovku barvy na chodník? Třeba to je umělecký akt poukazující na absurditu nahodilosti... Nebo se někomu vylila omylem. Někdo tenhle typ umění považuje za progresivní a vidí v něm smysl. Někdo ho neumí a nechce chápat, je zde stále se vytrácející se důležitost toho "řemesla" a umu, jak píšeš..
Tohle mi přijde strašně složité a strašně subjektivní. Navíc do toho vstupují ty "žvásty o umění", které často věci spíše ještě komplikují a odrazují od umění laickou veřejnost. Zážitek z díla je nepřenositelný. A někdy je všeobecná snaha všechno interpretovat, vysvětlovat a ve všem hledat nějaký umělecký smysl a záměr spíše pro umění samotné škodlivá.
Já umím vylitou plechovku naplno ocenit i bez toho, aby mě někdo poučoval o tom, co "znamená". Umění je a musí být subjektivním prožitkem.

2 Dominika Dominika | Web | 5. června 2017 v 8:10 | Reagovat

Jestli mohu, tak velmi záleží i na jménu umělce, který vytvoří daný obraz. Skvrna v krajině mi připadala totálně o ničem, ovšem podepsán byl nejmenovaný akademický malíř a každý se nad obrazem rozplýval, jak je famózní. Mimochodem, šlo o pár čar a modrou skvrnu na bílém podkladu.

3 nudistka nudistka | Web | 5. června 2017 v 10:17 | Reagovat

To je to samé jako že dnes každý fotí, ale neznamená to, že je z něj hned velký fotograf a nebo jiný příklad například psaní, píšu a neznamená to, že jsem spisovatelka nebo snad dokonce básnířka, ale kdeže. ;-)

4 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 11. června 2017 v 21:33 | Reagovat

[1]: Umění je rozhodně subjektivní, proto je taky tak super, že máme internet a můžeme se ke všemu dostat. Kurátoři si říkají svoje.
Často mi v galeriích schází nějaká tabulka, kde by kurátor obhájil, proč zrovna tohle je umění. Proč se zrovna tohle dostalo do galerie.

[2]: Samozřejmě, často záleží na tom, co daný člověk prožil. Potom dva stejné obrazy mohou mít zcela jiný význam.

[3]: Zrovna fotografie je ještě ke všemu obor, kterému prostě nerozumím, i když mnozí fotografové mají fakt krásné věci.
A proto jsem taky dlouho nevěděla, jak se nazvat - protože spisovatel nejsem a pisálek či psavec zní strašně hloupě - nakonec jsem došla k závěru, že prostě tvořím příběhy :)

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. června 2017 v 10:04 | Reagovat

Myslím, že umění je všechno, co se objeví v kultuře poprvé a nějak to na sebe upozorní (pozitivně-negativně)- proto se šmouhám na stěnách v galériích dá říkat umění. To je jeden pohled. O tom jestli to má nebo nemusí být hezké se dá už asi jenom polemizovat. Nevím, tu hezkost do té definice umění nějak sama nedokážu zařadit.
Umění mám ráda, ráda si jej prohlížím, obdivuji umělce- ale asi jenom některé- podle toho, co se mi líbí a co ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama