"To byla jenom povídka. Jenom pokus, kterým jsem měl zabít vleklé odpoledne v práci. Místo abych s postavou v příběhu chodil od scény ke scéně, musí přece existuvat nějaká metoda, jak.. střih, střih, střih. Jak přeskakovat. Od scény ke scéně. Jak ukázat všechny stránky příběhu, ale od každé jen její jádro. Její stěžejní okamžik. A pak další stěžejní okamžik. A potom další." - Chuck Palahniuk

*Vašich komentářů si cením víc, než čísílek na počítadle.*
*Pokud objevíte nějakou hrubku, tak mi to řekněte... Já je někdy fakt vůbec nevidím :c *
*Když kliknete na obrázek, pravděpodobně na vás vyskočí zdroj. Když ne, tak je můj.*

Chobotnice (Frank Norris)

12. února 2016 v 20:23 | Shira Elizabeth |  Knížky
"Kalifornie před stolety: dozněla erupce zlaté horečky, americký Západ kypí a vře dalším dramatickým obdobím - vypukla horečka osidlovací. V údolí San Joaquin, na poloviční cestě mezi San Franciskem a Los Angeles, byly rozparcelovány lány úrodné země a předány do dájmu provním odvážným průkopníkům., kteří tu z ničeho vybudovali své ranče. Dynamická kolonizace země, nová průkopnická éra udatných rančerů a kovbojů, fascinuje při pohledu zvenčí, podněcuje fantazii.
Na největší rančkraje přichází jako host mladý bísník Presley, s touhou zachitit toto velké dění v zemi v eposu o "hrdinném americkém Západdu". Romantický snílek všack těžko hledá pravdivou inspiraci, básnická verze naráží na tvrdou realitu. Málokterého z novousedlíků přivedl do San Joaquinu idealistický sen o životě farmářů v neposkvrněné přírodě, ale touha rychle zbohatnout, rafinovaná lákadla železničního trustu, který získal státní příděly půdy, sliby výhodných podmínek nájmů a laciných přepravních tarifů pro sklizenou úrodu, perspektiva laciné koupě výnosných lánů. Novým kalifornským zlatem se stala pšeníce. Vysněné básnické téma o velké hrdinské době se Presleymu mění před očima, jak hlouběji poznává skutečný život kraje, osuby jeho nových obyvatel. Presleyův hostitel, někdejší zlatokop a ambiciózní politik Magnus Derrick, se pustil do farmaření s vášní hazardního hráče, sázejícího do hry celý majetek, a podobně i jeho skromnější sousedé, od drsného zarputilce Annixtera, zapřísáhlého nepřítele ženitby, kterého láska nakonec rozhýbá k hrdinským činům, až o nejchudšího z té farmářské společnosti bývalého strojvůdce Dyka, vyhlášeného poctivce, z něhož sled vzrušujících událostí učiní pronásledovaného gangstera. Jak se kdysi idylické údolí stává dějištěm spletitého dramatu, když slibyželezničního trustu se změnily v zákeřnou spekulaci s důveřivými farmáři, vyzrává i Presyleyův pohled na dobu a síly, které jí utvářejí. Presley, s mnoha autobiografickými rysy svého tvůrce, je spojovacím článkem, jímž autor v závěru dovršuje sugestivní záběr kalifornské scény pohledenm na San Frnacisco, kde mladý básník po svých pohnutých zážitcích v údolí San Joaquin proniká do samého ohniska celého dění, do sídel železničních magnátů a dotváří si představu symbolického netvora - chobotnice, jejíž chapadla dusivě svírají život jedinců i celé Ameriky." - přebal knížkyNejvýznamnější a nejosobitější román amerického spisovatele Norrise (1870 až 1902) zobrazuje podle skutečné události tragický příběh kalifornských farmářů devadesátých let v údolí San Joquin, v době prvního velkého rozmachu amerického kapitálu, jehož důležitým článkem byla výstavba železnic. Společníci železničních trustů zneužívali státních přídělů vysoce úrodných pozemků, podpláceli senátory, soudce a každého, kdo mohl mít vliv na jejich obchody. Po celých Spojených státech se zdvihá vlna odporu a otevřených bojů farmářů proti železničním trustům. Chobotnice - vzniká jako varování před netvorem s tisíci chapadly, jimiž je vysávána krev lidu. Autor však věří v sílu svého lidu, který jednou proti vykořisťovatelům povstane a neodvratně zvítězí. (Databáze knih)

Po 4 měsících jsem knížku konečně dočetla. Někde cestou jsem se trochu zasekla, protože jsem kvůli věcem do školy neměla tak úplně čas.
V některých pasážích mi bylo vážně trochu špatně z toho, co se lidem dělo. Ke konci to naštěstí už nebylo tak hrozné, ale příběh je to vážně... Nepěkný. Není to pohádka, co dobře dopadne. A ještě horší ho asi dělá to, že je vcelku jednoduché, aby se něco podobného stalo i obyčejným lidem.
Myslím, že bez téhle knížky bych dokázala žít, ale rozhodně jejího přečtení nelituji. To bych jí mohla odložit už v začátku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama